Lek. Grzegorz Mazurkiewicz, Specjalista psychiatra,
Tel.: 604 359 430
Lek. Anna Mazurkiewicz, Specjalista psychiatra,
Tel.: 504 602 792

Leczenie

Wybór skutecznej metody leczenia jest zależny od wielu czynników. Niektóre z nich to:

  • diagnoza;
  • nasilenie objawów;
  • obecność współistniejących chorób;
  • styl życia
  • wiek

Leczenie, które może być prowadzone w gabinecie psychiatrycznym wymaga uzgodnienia z pacjentem jego formy oraz zakresu. Przy pojawiających się wątpliwościach diagnostycznych może zaistnieć potrzeba odbycia innych specjalistycznych konsultacji powiązanych z badaniami laboratoryjnymi , obrazowymi lub badań psychologicznych.

Leczenie Farmakologiczne

W leczeniu depresji, nerwic czy schizofrenii stosuje się leczenie farmakologiczne.

Z praktycznego punktu widzenia chcemy podkreślić, że prawidłowo prowadzone leczenie powoduje stopniowe ustępowanie objawów - z reguły, w ciągu kilku tygodni.

Specyfika zaburzeń psychicznych sprawia, że po ustąpieniu objawów konieczne jest leczenie utrwalające poprawę, toteż kuracja planowana jest zwykle co najmniej na kilka miesięcy. Wbrew rozpowszechnionym mitom leki dobierane w leczeniu długoterminowym nie powodują uzależnienia

Często spotykane potoczne opinie na temat “leków psychotropowych” są mylące, ponieważ pomijają ich różnorodność. W rzeczywistości stosuje się leki z kilku grup: starych i nowych generacji, w różnych dawkach, o zróżnicowanym profilu działania, o odmiennych mechanizmach działania i odmiennym profilu objawów ubocznych. Rodzaj i dawkę medykamentu dobiera się indywidualnie do pacjenta.

Doraźnie stosowane są również leki o szybkim działaniu- uspokajające i nasenne. Szybki efekt w razie dużego nasilenia objawów jest pomocny na początku leczenia lub w krótkotrwałej kuracji, lecz ta grupa leków nie nadaje się do terapii długotrwałej – właśnie ze względu na ryzyko uzależnienia

Psychoterapia

W naszym gabinecie prowadzimy psychoterapię psychoanalityczną. W skrócie – jest to terapia długoterminowa, model ten zakłada systematyczne spotkania – sesje, odbywające się z częstością 1-3 razy w tygodniu. W trakcie sesji odbywa się rozmowa, refleksja nad problemami pacjenta, z odniesieniami do jego osobistej historii oraz znaczących relacji.

Z terapii w tym nurcie mogą skorzystać osoby, które oprócz chęci pozbycia się uciążliwych objawów są zaciekawione swoim życiem psychicznym, poszukują nie tylko porady i wskazówek lecz także pogłębionej wiedzy o sobie.

Podstawą naszej praktyki psychoterapeutycznej jest ustawiczne kształcenie i stała superwizja.