Lek. Grzegorz Mazurkiewicz, Specjalista psychiatra,
Tel.: 604 359 430
Lek. Anna Mazurkiewicz, Specjalista psychiatra,
Tel.: 504 602 792

Leczenie farmakologiczne

Współczesne leczenie farmakologiczne zaburzeń psychicznych ma kilkudziesięcioletnią historię. To dziedzina, która ciągle się rozwija, ale nadal jest spowita w liczne mity, obiegowe przekonania i wzbudza kontrowersje.

Przy leczeniu zaburzeń psychicznych stosujemy leki z kilku grup, zarówno ze starej, jak i nowej generacji. W zależności od przypadku konieczne są różne dawki, lekarstwa o zróżnicowanym działaniu, odmiennych mechanizmach działania i profilach objawów ubocznych. Dobieramy je indywidualnie. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi: dominujące objawy, ogólny stan zdrowia i wiek pacjenta.

Wiele z często spotykanych, potocznych opinii na temat „leków psychotropowych” jest uogólnionych albo mylących. Wyrażający tego typu opinie pomijają różnorodność tych leków.

Podkreślamy z praktycznego punktu widzenia, że prawidłowo prowadzone leczenie, powoduje stopniowe ustępowanie objawów. Specyfika zaburzeń psychicznych jest taka, że po ich ustąpieniu, należy kontynuować leczenie, które utrwala poprawę. Kuracja takimi lekami planowana jest zwykle na co najmniej kilka miesięcy. To, że te leki powodują uzależnienie, jest rozpowszechnionym mitem.

Stosuje się również leki uspokajające i nasenne. Mają one szybkie działanie, korzysta się z nich doraźnie, w przypadku dużego nasilenia objawów. Stosowane są jednak jedynie na początku leczenia albo w krótkotrwałej terapii. Nie nadają się do terapii długotrwałej, ze względu na ryzyko wspomnianego uzależnienia.

Szczegółowe kwestie dotyczące leczenia farmakologicznego omawiamy podczas wizyty pacjenta. Odwiedź nasz gabinet psychiatryczny we Wrocławiu, a ustalimy dobór leku, plan kuracji i kwestie objawów ubocznych. Zajmujemy się między innymi: leczeniem depresji, nerwic i schizofrenii. Jeśli szukasz dobrego psychiatry z Wrocławia, zapraszamy do kontaktu.